Grzejniki na podczerwień charakteryzują się podobną zasadą działania

Grzejniki na podczerwień charakteryzują się podobną zasadą działania co promieniowanie słoneczne i też często właśnie w ten sposób są przedstawiane. Energia tego rodzaju porusza się podobnie jak światło i również jak ono może być poddawana procesowi odbicia, skupienia czy też pochłaniania. Dzięki temu może ogrzewać nasze pomieszczenia. Przy tym sposobie ogrzewania powietrze nie jest nośnikiem ciepła. Energia zamienia się w ciepło w momencie gdy zostanie pochłonięta przez organizmy i przedmioty.

Rozkład temperatur
W przypadku gdy ogrzewamy tradycyjnymi kaloryferami to nośnikiem jest powietrze i dlatego też różnice pomiędzy dołem pomieszczenia a górą może wynosić nawet 10 stopni. W przypadku gdy stosowane są grzejniki na podczerwień ceny to wszystkie przedmioty w pomieszczeniu są równomiernie nagrzewane przez co różnica temperatur nie powinna przekraczać 2 stopni. Jest to bardzo duża różnica i ma znaczny wpływ na samopoczucie osób znajdujących się w pomieszczeniach.

Komfort korzystania z tego rozwiązania
Dzięki korzystnemu, równomiernemu rozłożeniu się temperatur bez względu na odległości od źródła ciepła korzystanie z tego rozwiązania jest bardzo komfortowe ponieważ nie występują zjawiska zimnych stóp i gorącej głowy. Dodatkową zaletą jest zniwelowanie cyrkulacji powietrza co sprawia, że zostaje ograniczona ilość znajdującego się w powietrzu kurzu. Dlatego też to rozwiązanie polecane jest zwłaszcza osobom cierpiącym na różnego rodzaju alergie. Dzięki pochłanianiu ciepła przez ściany ogranicza się także powstawanie grzybów i wilgoci.